Motor contactor, AC controller, power protection, 3-NO contact
In stock
- Delivery time:
- 5-10 business days
- Shipping cost:
- 7.98 £
Description
Motor contactor, AC controller, power protection, 3-NO contact
The motor contactor protects the electric motors from thermal overload due to mechanical overload or if a single or two outer conductors fail. In contrast to the relay, the contactors (3-make contacts) are specially designed for connections to the power device. They are designed to transfer high energy to transfer current to the contacts. These power contactors (AC controllers) are used on the control panels with industrial controls.
Position: Inside a control panel of a lift.
Technical Data
Technical Data
| SKU | X322 |
|---|---|
| EAN-Code | 757.284.128.998 |
| Delivery Time | 5-10 business days |
| Power supply | none |
| Shipping costs | 8 |
| Express Shipping Available | No |
| Länge | 45 mm |
| Anzahl verbauter Teile | 1 |
| Spulenspannung | 230-400 V |
| Anzahl der Pole | 3 |
| Kontaktstrom | 16 A |
| Anschlusstyp | Schraubanschluss |
Delivery Scope
Delivery Scope
Motor contactor (1 piece)
,hkd_Accessible=Express shipping at extra cost,hkd_delivery_time=5-10 business days,hkd_Unlocking=Shipping within 24 hours with DHL