Safety catch electromagnet
Out of stock
- Delivery time:
- 5-10 Business days
- Shipping cost:
- 7.95 £
Electromagnetic safety catch
- consists of 2 built-in parts
- Model: TU4562
- Voltage: DC 24V
- Power: 105W
- 2 pieces Ø 6.5 mm through hole
- Outside length L=300 mm
The magnet of the safety catch unlocks the safety catch on the post lift when driving down.
The electromagnet is located under the safety catch between Chase and platform inside the scissor lift.
The magnetic safety latches generate a magnetic field under the influence of electricity. However, protective elements of an electromagnet can be damaged in the event of overvoltage.
Various spare parts are therefore made available at Krömer. With the magnetic safety catch X287, working on the scissor lift can still be made possible. This is a DC magnet with a closed design. The magnetic safety latch is located under the ramp on the scissor lift safety latch.
Â
Description
Electromagnetic safety catch
-
consists of 2 built-in parts
-
Model: TU4562
-
Voltage: DC 24V
-
Power: 105W
-
2 pieces Ø 6.5 mm through hole
-
Outside length L=300 mm
The magnet of the safety catch unlocks the safety catch on the post lift when driving down.
The electromagnet is located under the safety catch between Chase and platform inside the scissor lift.
The magnetic safety latches generate a magnetic field under the influence of electricity. However, protective elements of an electromagnet can be damaged in the event of overvoltage.
Various spare parts are therefore made available at Krömer. With the magnetic safety catch X287, working on the scissor lift can still be made possible. This is a DC magnet with a closed design. The magnetic safety latch is located under the ramp on the scissor lift safety latch.
Technical Data
Technical Data
| SKU | X287 |
|---|---|
| EAN-Code | 757.284.127.403 |
| Delivery Time | 5-10 Business days |
| Power supply | none |
| Shipping costs | 8 |
| Express Shipping Available | No |
| Weight | 2 kg |
| Weight | 0,604 kg |
| Länge | 70 mm |
| Durchmesser Ø | Ø 50 mm |
| Anzahl verbauter Teile | 2 |
| Spulenspannung | 24 Volt |
Delivery Scope
Delivery Scope
Electromagnetic safety catch (1 piece)
,hkd_Accessible=Express shipping at extra cost,hkd_delivery_time=5-10 Business days,hkd_lieferumfang=Electromagnetic safety catch (1 piece),hkd_Unlocking=Shipping within 24 hours with DHL