Main cylinder for the XX7
In stock
- Delivery time:
- 5-10 Business days
- Shipping cost:
- 7.95 £
Magnetic safety latch for scissor lifts
- consists of 2 built-in parts
The magnetic safety latches generate a magnetic field under the influence of electricity. However, protective elements of an electromagnet can be damaged in the event of overvoltage.
Various spare parts are therefore made available at Krömer. With the magnetic safety catch XX161, working on the scissor lift can still be made possible. This is a DC magnet with a closed design. The magnetic safety latch is located under the ramp on the scissor lift safety latch.
Description
Magnetic safety latch for scissor lifts
- consists of 2 built-in parts
The magnetic safety latches generate a magnetic field under the influence of electricity. However, protective elements of an electromagnet can be damaged in the event of overvoltage.
Various spare parts are therefore made available at Krömer. With the magnetic safety catch XX161, working on the scissor lift can still be made possible. This is a DC magnet with a closed design. The magnetic safety latch is located under the ramp on the scissor lift safety latch.
Technical Data
Technical Data
| SKU | XX161 |
|---|---|
| EAN-Code | 757.284.127.335 |
| Delivery Time | 5-10 Business days |
| Power supply | none |
| Shipping costs | 8 |
| Express Shipping Available | No |
| Weight | 2 kg |
| Weight | 0,604 kg |
| Länge | 100 mm |
| Durchmesser Ø | Ø 50 mm |
| Anzahl verbauter Teile | . |
Delivery Scope
Delivery Scope
Electromagnetic safety catch (1 piece)
,hkd_Accessible=Express shipping at extra cost,hkd_delivery_time=5-10 Business days,hkd_lieferumfang=Electromagnetic safety catch (1 piece),hkd_Unlocking=Shipping within 24 hours with DHL