PRO Underfloor Drive-On Scissor Lift - KROEMER XX84
In stock
- Delivery time:
- 5-10 Business days
- Shipping cost:
- 1599 £
-
Load capacity: 4,000 kg
-
Maximum lifting height with rubber blocks: 1,850 mm
-
Lifting height of wheel-free lift: 500 mm
-
Underfloor lifting platform
-
Colour options: Blue, red, anthracite
Â
A forklift truck must be available on site for unloading.
Description
No axle jack is provided for this model.
Technical Data
Technical Data
| SKU | XX84 |
|---|---|
| EAN-Code | 703.441.952.678 |
| Delivery Time | 5-10 Business days |
| Shipping costs | 1599 £ |
| Express Shipping Available | No |
| Lifting height max. | 1.850 mm |
| Carrying Capacity | 4.000 kg |
| Clearance height | 0 mm |
| Weight | 2.067 kg |
| Druckleistung | 16 Mpa |
Delivery Scope
Delivery Scope
Kroemer Professional Drive On Scissor Lift 4.0t Underfloor with Wheel-Free jack XX84
Electric motor: 230V or 400V
Hydraulic unit
English operating instructions and test log for UVV approval available for download
1 set of rubber blocks included
Wheel-free lift included
Not included in delivery:
Compressor – a compressor with 8–10 bar is required
Hydraulic oil – not included (can be ordered separately; filling quantity: 15 litres)
Vehicle
An axle jack can be purchased separately for this model (SX011).