Galvanised Full Rise Scissor Lift - KROEMER XX64
In stock
- Delivery time:
- 20 Business days
- Shipping cost:
- 599 £
- Industrial control unit
- Lifting capacity: 4.0 tonnes
- Lifting height: 1850 mm (underfloor)
- Galvanised platform and ramps
Description
- Galvanised platform and ramps
- Industrial control unit
- Compressed air required – compressor necessary
The full-rise scissor lift underfloor facilitates work on small cars and vans up to 3.5 tonnes, which can be raised to a maximum height of 1.85 metres in just under 50 seconds. Even lowered cars can be lifted and worked on without any problems thanks to the ground-level installation and a drive-over height of 0 mm.
Even in the lowest position, the extension arms can be extended by 435 mm or 350 mm, enabling optimum distribution of the lifting force. The powerful, hard chrome-plated hydraulic cylinders, as well as the solid, high-quality construction of the lift itself, ensure safety even when working under the vehicle.
The steel frames supplied are transport safety devices and can also be used as installation frames.
Technical Data
Technical Data
| SKU | XX64 |
|---|---|
| EAN-Code | 703.441.952.364 |
| Delivery Time | 20 Business days |
| Shipping costs | 599 £ |
| Express Shipping Available | No |
| Lifting height max. | 1.850 mm |
| Carrying Capacity | 4.000 kg |
| Weight | 2100 kg |
| Druckleistung | 16 MPa |
| Geräuschepegel | ≤ 60 dB(A) |
Downloads
Delivery Scope
Delivery Scope
1 galvanised XX64 full-rise scissor lift
230V or 400V electric motor Hydraulic unit
English operating instructions and inspection log for UVV approval available for download
Invoice with VAT shown
2 installation frames/steel frames are included as transport safety devices and can be used for installation if required (foundation plan)
Oil not included – can be ordered as an option
Vehicle not included in delivery
